9/12/2008

wieża Babel....i Ramadan

Bo jak można nazwać miejsce, w którym miesza się tak wiele języków. Słowaccy księża, dzieci krzyczące po azerbejdżańsku, rosyjski.... lekcje angielskiego ...mój polski i wczoraj z rana dołączyła do nas wolontariuszka z Czech.
Ale się ucieszyłam :)
Nie muszę już w pojedynkę poruszać się po mieście wieczorami :)

U muzułmanów trwa właśnie święty miesiąc zwany Ramadanem(po arabsku: رمضان, ramaḍān – per., paszto i czecz. ramzan; tur. ramazan) – przypada on na dziewiąty miesiąc kalendarza muzułmańskiego. Jest uważany za święty, ponieważ właśnie wtedy według wierzeń archanioł Gabriel ukazał się Mahometowi, przekazując kilka wersów przyszłej świętej księgi islamu zwanej Koranem.
W tym czasie muzułmanie nie mogą spożywać żadnych posiłków i pić żadnych napojów. To znaczy mogą , ale dopiero po zmierzchu (posilek nazywa sie iftar) lub przed świtem (jedzą suhor).
Poszczą gdyż wierzą, że w ten sposób mogą uniknąć kary od Allaha.
Ci, którzy sumiennie poszczą automatycznie otwierają sobie rajską bramę zwaną "ar Rajan".
W Islamie raj ma 8 bram, a piekło 7, a odległość między tymi bramami wynosi 70 lat.
Każdy muzulmanin powinien trzymac sie postu. Wyjatkiem sa kobiety ciężarne, karmiące matki, osoby chore psychicznie i osoby będące w podróży.Jednak W zamian muszą wybrać sobie 30 dowolnych dni w ciągu roku na post, a w czasie ramadanu nakarmić przynajmniej jedną osobę, której nie stać na przyzwoity posiłek.
W ramadanie każdy dobry uczynek zwany "hassanat" jest pomnażany od 10 do 700 razy w Dniu Sądu Ostatecznego. Także w ramadanie jest `noc uświęcająca` tzw. "lejlat al-kadr" (wg Koranu ta noc jest lepsza niż 1000 miesięcy). W świętym miesiącu ramadan są otwarte wszystkie bramy raju, a bramy piekła są zamknięte. Również w tym miesiącu Allah szczególnie i łaskawie wybacza wszystkie grzechy. Dlatego właśnie miesiąc ramadan jest niezwykle ważny w życiu muzułmanina. Ramadan kończy się świętem Id al-Fitr. Jest to m.in. uczta dla uczczenia końca postu, ale jest to święto wynikające raczej z tradycji, niż nakazu religijnego. (w związku z tym, ze nie znam na tyle języka rosyjskiego bym mogla wszystko zrozumiec co powiedzieli mi o ramadanie ksieza i ludzie piszac to posilkowalam sie Wikipedią )
Podczas trwania ramadanu jesli nie chce sie rozgniewac muzulmanina nie nalezy pic i jesc niczego publicznie. Rozumiecie.... to tak jakby ktos jadl mieso w piatek w wielkim poscie... raczej nie bardzo to pasuje....

Brak komentarzy: